در صورت نیاز با کارشناسان شیدکو تماس بگیرید: 09129343342

نورپردازی کلاس چه اثری بر روی دانش آموزان دارد؟

فهرست مطالب

نورپردازی کلاس چه اثری بر روی دانش آموزان دارد؟

  1. تحقیقات علمی انجام شده در سال های اخیر تأیید می کنند که نور آبی که از تلفن های هوشمند، تبلت ها و رایانه ها ساطع می شود ممکن است الگوهای خواب را مختل کند. همچنین مشخص شده است که نور آبی بر خلق و خو تأثیر نامطلوبی دارد. حالا این سوال مطرح می شود که”آیا نور آبی بر عملکرد فرد در مدرسه تأثیر می گذارد؟”
    وقتی از نقش روشنایی در کلاس درس صحبت می شود، داشتن فرم مناسب نور برای توانایی تمرکز دانش آموز مسئله ای قابل بررسی است. به عنوان مثال لامپ های فلورسنت در بسیاری از کلاس ها، چشم دانش آموزان را آزار می دهد و انعکاس نور روی تابلو وایت برد را بیشتر می کند به طوریکه نوشته های روی تخته وایت برد مغناطیسی قابل خواندن نیست.
    این به این دلیل است که انتشار ضعیف نور، در تمرکز دانش آموز اختلال ایجاد می کند. معمولا لامپهای LED جایگزینی ایده‌آل هستند زیرا مانند چراغ‌های فلورسنت سوسو نمی‌زنند و همچنین می‌توانند نور بهتری را ارائه دهند.
    در اینجا به سه اثر نورپردازی کلاس اشاره می کنیم:

1- خلق و خو و تمرکز

امروز در بیشتر کلاس‌های درس که قدم بزنید ، متوجه خواهید شد که چراغ‌های مهتابی سقف را می‌پوشانند. علیرغم پیشرفت در فناوری نورپردازی، این چراغ‌ها سال هاست که در کلاس ها و راهرو های مدارس و دانشگاه ها نصب شده اند.
متأسفانه، سوسو زدن نور فلورسنت نه تنها با عدم تمرکز دانش آموزان، بلکه با خلق و خوی آنها مرتبط است. یک مطالعه در سال 2009 از نمونه ای از 90 مدرسه در بریتانیا نشان داد که “سوسو زدن نامحسوس 100 هرتز از نور فلورسنت” داخل کلاس ها می تواند باعث “ناراحتی و اختلال در عملکرد کار” شود.

وقتی به بیدار شدن و بهره وری فکر می کنیم، مردم تمایل دارند فکر کنند که نور زرد همان چیزی است که با خورشید مطابقت دارد. با این حال، در واقع نور آبی است که از خورشید در صبح ساطع می شود و احساس بیداری و آمادگی برای روز را القا می کند.

نورپردازی 6500 کلوین (K) «خنک» در نظر گرفته می‌شود و بیشتر شبیه نور خورشید است که برای محیطی پربار که دانش‌آموزان در آن امتحان می‌دهند، ایده‌آل است. نورپردازی 3500 کلوین که با رنگ‌های زرد بسیار «گرم‌تر» است، برای استراحت ایده‌آل است زیرا محیط آرام‌تری را فراهم می‌کند.
روشنایی 5000 K “خنثی” است. ایده آل برای فعالیت هایی مانند خواندن. مخصوصا وقتی که قرار است دانش آموز، مطالب را از روی تخته وایت برد بخواند.

دبیرستان Epsom and Ewell اولین مدرسه ای در بریتانیا است که دارای سیستم روشنایی کلاس درس است، این سیستم که به طور خاص برای بهبود محیط آموزشی با استفاده از روشنایی LED پویا طراحی شده است، تأثیر مثبتی بر سطح تمرکز دانش آموزان داشته است.

2- عملکرد تحصیلی

همانطور که گفته شد، نورپردازی مهم است. دانش آموزان کلاس های درس با نور مناسب در آزمون ها نمره بالاتری می گیرند و سطح تمرکز بالاتری را نشان می دهند. وقتی دانش‌آموزان فرصت کار در نور 6500 کلوین را داشتند، نسبت به دانش‌آموزانی که زیر نور های نامناسب کار می‌کردند، بهره‌وری بیشتری در طول آزمون نشان می‌دهند.
یک مطالعه یک ساله در یک مدرسه ابتدایی در هامبورگ آلمان نشان داد که با سیستم های نوین روشنایی، سرعت مطالعه دانش‌آموزان تا 35 درصد افزایش یافت، تعداد خطاها تقریباً 45 درصد و بیقراری تا 75 درصد کاهش یافت.
نه تنها تمرکز بهتر شد، بلکه نمرات هم بهبود پیدا کرد. مطالعات انجمن نوری (OSA) نشان می دهد که نورپردازی پویا عملکرد کلاس درس دانش آموزان را بهبود می بخشد. زمانی که نور 6500 کلوین بود، دانش آموزان در آزمون ها نمره بالاتری گرفتند و عملکرد بهتری داشتند. فعالیت های خواندن در یک محیط 3500 K ایده آل بود.

3- هوشیاری

صرفاً تغییر نور در یک محیط آموزشی می تواند آموزش را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. با پیشرفت نورپردازی در کلاس‌های درس، معلمان می توانند نسبت به تغییر شدت نور اقدام کنند و که به اندازه دانش‌آموزان هیجان‌زده باشند تا مزایای یک فضای روشن را درک کنند.

مطالب مرتبط
برچسب‌ها
تابلو اعلانات تابلو وایت برد تجهیزات آموزشی تخته وایت برد خرید تابلو وایت برد خرید تخته وایت برد خرید صندلی دانشجویی خرید صندلی محصلی ، صندلی دانشجویی ، صندلی دانش آموزی ، صندلی دسته دار خرید لوازم آموزشی خرید ماژیک خرید وایت برد خرید وایت برد، خرید تابلو وایت برد، تخته وایت برد، پایه وایت برد خرید وایت برد، خرید تخته وایت برد، تخته وایت برد، تابلو وایت برد، وایت برد دیواری صندلی آموزشی صندلی تاشو صندلی تاشو، خرید صندلی تاشو، صندلی باغی، صندلی حیاط، صندلی نهارخ صندلی تاشو سبک صندلی حیاط صندلی دانشجویی صندلی دسته دار صندلی سبک صندلی شیدکو صندلی طبی صندلی محصلی صندلی محصلی، صندلی دانشجویی، صندلی دسته دار، صندلی مدرسه صندلی پلاستیکی لوازم آموزشی ماژیک ماژیک وایت برد میز تحریر میز طراحی میز معماری میز مهندسی میز نقاشی میز نقشه کشی میز نور وایت برد وایت برد،تخته وایت برد، تابلو وایت برد، خرید وایت برد وایت برد، خرید وایت برد، تخته وایت برد، پایه وایت برد، وایت برد پایه دار وایت برد مغناطیسی وایت برد پایه دار وسایل آموزشی پایه تابلو وایت برد پایه تخته وایت برد پایه متحرک وایت برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *